THE BLUE TREE - Better Communicator
Quizlet na lekcji angielskiego
fas|fa-chalkboard-teacher|

For Teachers

W skrócie

Z tego artykułu dowiesz się, jak efektywnie pracować z aplikacją Quizlet na zajęciach z angielskiego. Powiem pewnie rzeczy, o których wiesz, ale może też i takie, które będą dla ciebie nowe.

Zapraszam do lektury i dyskusji o roli fiszek na naszych lekcjach angielskiego.

Hello Fellow Teacher

Jestem pewien, że zgodzisz się, że nauka słówek jest ważnym elementem prawie każdej lekcji angielskiego. Uczniowie oczekują, że wyjdą z lekcji z torbą pełną nowości: nowych słów, zwrotów, idiomów, phrasal verbs’ów itp, itd 🙂

To nie jest dla nas, nauczycieli, duży problem. Znamy wiele słów, które mogą się przydać naszym uczniom, i pewnie też takich, które niezbyt im się przydadzą 🙂

Ale na poważnie. Jak pracować ze słownictwem na zajęciach z angielskiego z The Blue Tree?

NIE KOP DOŁÓW

Po pierwsze, lekcje na niebieskim drzewku wprowadzają słownictwo przed głównym materiałem. Niby nic nowego, ale warto o tym wspomnieć. Pamiętam takie szkolenie dla nauczycieli, podczas którego trener zilustrował to takim przykładem. Kopie gość dół i czeka aż przechodzień w niego wpadnie. Jak już wpadnie, to mu podaje pomocną dłoń. Do kogoś takiego przyrównał nauczyciela, który nie przedstawia słów przed główną częścią lekcji np. filmem.

PRACUJ Z FISZKAMI

Po drugie, wykorzystujemy fiszki. Fiszki są świetną formą wprowadzenia kluczowego słownictwa na lekcji angielskiego. Jedną z lepszych aplikacji do fiszek jest Quizlet. Jestem pewien, że już o niej słyszałeś. Może nawet masz nauczycielskie konto. Właśnie z tej aplikacji korzysta The Blue Tree przedstawiając nowe słownictwo na początku lekcji.

POLISH<> ENGLISH

Fiszka ma dwie strony. Na jednej stronie jest po polsku, po drugiej po angielsku. I tu mam do Ciebie pytanie. Czy twoim zdaniem lepiej jest przejść przez te słówka z polskim tłumaczeniem na wierzchu zgadując co jest po drugiej stronie, czy przerzucić wszystko na angielską stronę i sprawdzić czy uczniowie znają te słowa?

quizlet po polsku

Coming Soon
Jak omówiłbyś kluczowe słówka na fiszkach?
Total Votes : 13

Na wszelki wypadek wrzucam poniżej zrzut ekranu z informacją, jak szybko zmienić stronę wszystkich fiszek w zestawie.

Jak odwrócić wszystkie fiszki

WYMOWA

Umiejętność poprawnego wymówienia słowa jest kluczowa. Quizlet przychodzi nam z pomocą, bo można odsłuchać wymowę słów, o ile język zestawu jest poprawnie ustawiony. Ja proszę moich uczniów, żeby odsłuchali słowo i wtedy je powtórzyli. Z reguły świetnie im to wychodzi, a ja mam okazję do tego, żeby ich szczerze pochwalić!

Odsłuchaj wymowę słowaDODATKOWE OPCJE

Quizlet jest naprawdę bardzo zaawansowany. Wchodząc w opcje, możemy ustawić w jaki sposób Quizlet ma czytać słowa na fiszkach. Można zdecydować, czy ma czytać obie karty, czy tylko jedną, czy ma czytać wolniej, czy szybciej. Jest całkiem sporo tych ustawień.

Zaawansowane ustawienia audio

a potem:

Mnóstwo funkcji, co nie? Można na wiele sposobów to ustawić. Ja proszę uczniów, by wybrali tylko angielski, a wyłączyli polski. Jeśli nie ma przeciwskazań, to zachowujemy normalną prędkość.

All work, no play makes Joe a dull boy

Na tym praca z fiszkami się nie kończy. Dobrym zwyczajem – o ile jest czas – jest wykorzystanie innych trybów pracy. Na moich zajęciach sprawdza się tryb dopasowywania (Match). To taka gra memory, z pewnością ją dobrze znasz.

Tryb tej gry, w widoku na urządzeniu mobilnym, znajdziesz tutaj:

Dopasowanie

A potem to już jest tylko zabawa 🙂 Daję moim uczniom trzy szanse na zdobycie najniższego czasu wykonania zadania. Czasem robię ten zestaw równolegle na swoim urządzeniu, wtedy proszę ich, żeby pokonali mój wynik. Chyba się nie zdarzyło, żeby ktoś nie wrócić do Quizlet’a i nie pokonał mnie, choćby o sekundę 🙂

Matching game on Quizlet

Jest jeszcze kilka innych trybów pracy z fiszkami na Quizlet, ale opowiem Wam o nich w kolejnych postach.

Naprawdę warto pracować z fiszkami. Quizlet świetnie nadaje się do ważnego zadania, jakim jest wprowadzenie kluczowego słownictwa na naszych lekcjach angielskiego. Mam nadzieję, że udało mi się Was do tego przekonać w tym poście 🙂

Pozdrawiam i życzę ciekawych, praktycznych i inspirujących lekcji na The Blue Tree.

… i jeszcze jedno.

Warto sobie zorganizować profil na Quizlet, tak, by zestawy były w folderach i klasach. Do klas można zapraszać uczniów. W jednej z moich klas mam prawie 150 osób z całego świata 🙂

Czy wykorzystujesz Quizlet na swoich lekcjach angielskiego?