Why, How & What

in the world of The Blue Tree

Pięć stron świata języka angielskiego.

ciekawa praktyczna i inspirująca lekcja angielskiego

Hello Fellow Teacher

Świat angielskiego ma na The Blue Tree pięć stron, a nie cztery. Tworząc sekcję Learn English doszedłem do wniosku, że chcąc w pełni objąć temat angielskiego, muszę mieć aż pięć bloków tematycznych. W tym artykule dowiesz się jakie to bloki. Znajdziesz tu też przykładowe lekcje.

 Sporo moich – i zapewne też twoich – studentów uczy się angielskiego z zawodowej konieczności. Znajomość angielskiego nie jest rozpatrywana w charakterze dodatku do CV. Na ten temat też zrobiłem ankietę na LinkedIn 😊  Tak prezentują się wyniki:

Dlatego na początku sekcji Learn English znajdziecie blok Business English. Znajdziesz tam lekcje o słownictwie ekonomicznym w kontekście Simpsonów:

Homer Simpson: An economic analysis

Będą też lekcje z bardziej praktycznym, czy funkcyjnym, językiem. Na przykład lekcja o tym, jak umawiać się na spotkania:

Let’s fix up a meeting

Sporo lekcji będzie oparta na krótkim artykule z Harvard Business Review Management Tip. Choćby lekcja o tym, by nie mówić, że się jest ciągle zajętym:

Stop telling you are busy

Kolejnym blokiem tematycznym w sekcji Learn English jest English Grammar.

Ile masz podręczników z ćwiczeniami gramatyki w domu? Pewnie sporo. W sieci jest niezliczona ilość materiałów video i postów na temat angielskiej gramatyki. Na The Blue Tree dużo gramatyki nie ma. Każdy z nas ma swój sposób omawiania tych tematów. Często mamy już opracowane scenariusze lekcji gramatycznych. Jakoś mi się nie wydaje, żebym mógł Wam coś mega odkrywczego tu przekazać.

Tak, czy inaczej, znajdziesz tu kilka lekcji opartych na znanych YouTube’erach, którzy ciekawie – w moim mniemaniu – tłumaczą jakieś aspekty gramatyczne. Sam zobacz:

How to talk about ability

Moim ulubionym blokiem w sekcji Learn English jest Everyday English. Zawarłem w nim lekcje, które omawiają praktyczne zwroty przydatne w codziennych sytuacjach. Jest tu wiele lekcji o przydatnych funkcjach językowych: sugerowaniu, wyrażaniu opinii, mówieniu o wakacjach. Tu masz kilka linków do tych lekcji:

How to talk about holidays

Expressing Opinions

Giving suggestions

Jest to też jedna z najczęściej przez mnie wykorzystywanych lekcji: 7 steps to speaking success.

Polecam ci ją szczególnie:

·        na zajęcia z nową grupą,

·        na zajęcie konwersacyjne,

·        na lekcje w zastępstwie, itp.

7 Steps to Speaking Success

Przechodzimy już do przedostatniego bloku – Learn more words.

Czy nie zgodzisz się, że rozwijając słownictwo naszych uczniów znacząco wspieramy ich pewność siebie podczas korzystania z angielskiego? Ja w to głęboko wierzę. Z tego powodu, to była pierwsza część, w której pojawiło się ponad 20 lekcji! Są one bardzo różnorodne. Tutaj masz kilka polecanych przeze mnie lekcji z tego bloku:

20 English words to talk about something big

Time is money

Verbs of movement

Ostatnim blokiem tematycznym w sekcji Learn English jest Tests and Quizzes.

Znajdziesz tu trzy rodzaje testów.

Po pierwsze będą testy gramatyczne, takie jak:

Are you the Modals Master?

są też testy, które sprawdzają wymowę, takie jak:

Sheep vs ship

oraz testy sprawdzające słownictwo, z których najbardziej lubię lekcję o Fredzie i Suzan:

Fred and Susan

Dziękuję, że cierpliwie obszedłeś ze mną świat angielskiego na The Blue Tree wszerz i wzdłuż. Jestem pewien, że znajdziesz tutaj wiele pomysłów na swoje zajęcia.